نکات مهم در مورد تعیین مهریه

در مورد تعیین مهریه باید دقت شود و مرد که میخواهد مهریه تعیین شده را بپذیرد قبل از حضور در مراسم قصد و منطق خود را در مورد پرداخت مهریه مشخص کند .

میخواهد مهریه کم یا زیاد باشد ، میخواهد یکجا یا بصورت اقساط بپردازد و یا نه اصلا قصد دادن ندارد .بنابر این با اراده مشخص و محکم در این راه پا بگذارید .

به این نکته توجه کنید که صحبتهای خانواده دختر مبنی بر اینکه قصد دادن و گرفتن نیست هیچ وجهه قانونی ندارد و در صورت ثبت ارزش قانونی پیدا میکند .

در صورت تصمیم و توافق در مورد مهریه میتوان در برگه توافقنامه ثبت کرد و نوشت بر سر مهریه به میزان فلان اندازه توافق شد که بصورت عندالمطالبه یا بصورت عند الاستطاعه و یا بصورت اقساط و یا هر چیز دیگری که توافق شد پرداخت شود .

بدیهیست اگر توافق بر سر شرایط خاصی صورت گرفت حتماً باید آن شرایط در سند عقد منعکس شود وگرنه اعتبار سند از توافقات قبل از عقد بیشتر میباشد .

در صورتی که خانواده دخترمهریه بالا را پیشنهاد میکنند(مثلا به تعداد سال تولد خانم و ...) و عنوان میشود کی داده کی گرفته فقط لازم است در توافقنامه و سند عقد عنوان شود مهریه عند الاستطاعه یعنی در صورت تمکن و دارایی مرد قابل در یافت می باشد و بخاطر نداشتن پول مرد درگیر زندان و درگیریهای زیاد دیگر نشود و بر سر حق حبس زن دچار گرفتاری و مصیبت نشود(در مورد حق حبس بیشتر تحقیق کنید )و اگر باز هم خانواده عروس قانع نشده و از ان عدد و رقم نجومی پایین نیامدند شما پیشنهاد پرداخت قسطی ان را در سند ازدواج ذکر کنید مثلا در سند ازدواج بنویسید قبول کردم مهریه 1370 سکه با پرداخت اقساط ماهیانه ربع سکه یا نیم سکه ویا هر چه که استطاعتتان میرسد بنویسید که در این صورت خانواده عروس اگر واقعا قصد خوشبختی دخترشان را خواهند یا قصد پول را به هردو میرسند و شما هم بی انکه به دادگاه فرستاده شوید همین لحظه اول (پیش از عقد) حساب کار را تا اخر در نظر گرفته اید و شما هم چندان متضرر نمیشوید اگر باز هم راضی نشدند میتوانید ان فضای ملتهب احساسی و عاشقانه را رها کنید تا بعدا بتوانید بهتر تصمیم گیری کنید و خود را مصداق این ضرب المثل قرار ندهید که ادم عاشق چشمانش کور است! .مورد دیگر این است که توافقاتی در مورد مراسم و خرجهایی که بعهده داماد است باید ثبت شود چون همین موارد میتواند باعث ایجاد مشکلات فراوان و درگیری شود وقتی توافق شود زمان عقد و یا عروسی چه زمانیست و مرد ملزم است چه خرجهایی را بر عهده بگیرد امکان بروز مشکلات بعدی کمتر میشود .که این توافقنامه باید به امضای پسر و دختر و اعضای حاضر از خانواده های آنها برسد .

درمورد آشنایی قبل از عقد و زندگی مشترک پیشنهاد میکنم سه تا شش ماه بدون عقد بوسیله راهکارهای شرعی مختلف رفت و آمد و آشنایی لازم صورت پذیرد .

درمورد امضای سیاهه جهیزیه زن باید دقت شود این جهیزیه تا آخر عمر زن بعنوان امانت در نزد مرد نگهداری میشود و در صورتی که در خانه مشترک برای آن اتفاقی بیفتد مرد ملزم به تهیه و پرداخت آن به زن میباشد بنابر این جهیزیه زن شاید موقع صلح و صفا کمک حال زندگی مشترک باشد ولی در صورت ایجاد مشکل مرد علاوه برحقوق دیگر زن مجبور به بازگرداندن عین جهیزیه یا پرداخت قیمت آن میباشد  .(قسمتی از متن توسط وبلاگ   انتخاب شده بود ensaf.blagfa

حامد فاتح ; ٧:٥۸ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۳٠ فروردین ،۱۳۸۸

حقوق اقتصادی زنان در قوانین انگلستان

 در اواخر قرن بیستم و با افزایش استقلال زنان که افزایش و شیوع طلاق را بدنبال داشت، نگرش قانونی نسبت به حقوق و تکالیف زن و مرد در خانواده نیز متحول شد، به‌طوری که مطابق قانون مصوب 1978م با درخواست زن نسبت به تامین مالی خانواده (زن و فرزندان) از دادگاه، عواملی مانند شاغل بودن و میزان درآمد وی، میزان دارایی، اموال و مالکیت زن و هم چنین کمک‌های مالی دولت از قبیل حق بیمه یا حق بازنشستگی، در صدور حکم دادگاه مورد توجه قرار می‌گرفت. در این برهه از زمان، دادگاه امتناع زن از اشتغال را با بهره‌مندی از صحت و توانایی جسمی بدون عذر موجه نمی‌پذیرد و به چنین زنی اجازه وابستگی مالی به مرد را نمی‌دهد. در ضمن در صورت وقوع طلاق بین زوجین و درخواست تامین مالی زن از شوهر (برای خود و فرزندان) از طریق دادگاه، با عذر موجه، دادگاه در تعیین میزان نفقه عوامل ذیل را در نظر می‌گیرد:

حامد فاتح ; ۳:۳٧ ‎ق.ظ ; جمعه ٢۸ فروردین ،۱۳۸۸

اضافه شدن دو شرط به سند ازدواج

خبری  که  مبنی بر اضافه شدن دو شرط به دفترچه های ازدواج منتشر شد شاید بتوان مهم ترین خبر در رابطه به عقد و ازدواج در 30 سال اخیر دانست . خبری که هنوز آنقدر تازه است که جنجالی نشده ولی پیش بینی میشود به یکی از  بحث بر انگیز ترین خبرهای صفحات حقوقی و خانواده روزنامه ها و وب سایت ها  تبدیل شود .
کاری که بدون تصویب قانون جدید در مجلس ، با یک دستور العمل مبنی بر اضافه کردن دو شرط به دفترچه های عقد ، انجام شد  تقریبا اهرم مهریه را تا حدود زیادی در بازی اختلاف های خانوادگی از دست خانم ها خارج کرد و برگ برنده را به دست آقایون داد . با توجه به این خبر دیگر خانم ها تقریبا می توانند فکر مهریه را از سر بیرون کنند .
امروز معاون سازمان ثبت اسناد کشور خبر داد که به دفترچه های ازدواج دو شرط جدید اضافه می شود که زوجین هنگام ازدواج باید یکی از این دو شرط را امضا کنند .
شرط اول  اینکه مهریه عندالمطالبه است و هر زمان که زوجه طلب کرد زوج باید پرداخت کند و اگر پرداخت نکند به زندان می افتد .
و یا شرط دوم که بیان می دارد مهریه عندالستطاعه است یعنی اگر زوجه مهریه را طلب کرد اما مرد اعلام کرد توانایی پرداخت ندارد و زوجه هم نتواند در دادگاه با مدارک کافی ثابت کند که مرد توانایی مالی پرداخت آن مبلغ مهریه را دارد ، دیگر مرد اجباری به پرداخت مهریه نخواهد داشت و به زندان نمی افتد و زن نیز نمی تواند مهریه را دریافت کند تا زمانی که مرد توانایی مالی داشته باشد .

حال شما فرض کنید زن و مردی بر سر مهر 1300 سکه توافق کرده اند .
بعد قرار است در محضر امضا کنند که مهریه عندالمطالبه است و اگر مرد پرداخت نکرد به زندان می افتد و یا مهریه عندالستطائه است و اگر مرد توانایی پرداخت مالی نداشت به زندان نمی افتد . مسلم اینکه هر مردی که  به اندازه یک نخود و بیشتر عقل در کله اش باشد  گزینه دوم را امضا می کند و زن هم نمی تواند وسط مراسم عقد و شادی اصرار کند که :  گزینه اول را امضا کن چون میخوام تو را حتی اگر پول نداشتی به زندان بیاندازم  چون معلوم میشود طرف مهریه نمیخواهد بلکه وثیقه میخواهد. و به داماد اعتماد ندارد و به بیانی دیگر سو ظن دارد حال سوال من اینست که ان زندگی که بربنیان سوظن و بی اعتمادی بنا شود دوامی خواهد داشت؟ این چه زندگی نکبت باری است که میخواهد بخاطر ترس از پرداخت مهریه و مجازات زندان ادامه داشته  باشد؟ در ثانی شماوالدین محترم  که به این خواستگار مشکوکید و علیرغم عدم اعتماد چرا رضایت به این ازدواج با این فرد ناباب !! و ناهم کفو میدهید فقط بخاطر مهریه شما که میدانید این زندگی سرانجام محکوم به شکست یا در نهایت تحمل اجباری همراه با شکنجه روحی و جسمی طرفین است اما باز هم رضایت میدهیدبه فرض که موفق به گرفتن مهریه و حبس مرد شدید تکلیف فرزندان این والدین و حیثیت از دست رفته خانواده چه میشود


اگر شرط جدید را در نظر بگیرد احتمالا هر خانمی که می خواهد مهریه اش را بگیرد حداقل چند سالی باید در دادگاه برود و بیاد و مدرک و شاهد بیاورد که اون آقا توانایی مالی دارد و در آخر هم موفق به اثبات نخواهد شد زیرا همه می دانیم سخت ترین چیز اثبات همین مسائله است و اگر کسی بخواهد توانایی مالی خود را پنهان کند با کمک آشنایان مورد اطمینان به راحتی می تواند این کار را بکند .
نکته دوم اینکه مرد می تواند زن خود را طلاق دهد بدون اینکه اجباری به پرداخت مهریه داشته باشد . و از آنجا که طلاق در اختیار مرد است زوجه نمی تواند ممانعت کند و نمی تواند درخواست کند که  ابتدا مهریه اش را بگیرد .
این دستورالعمل جدید را می توان نقطه عطفی در پایان ماجرای مهریه  و کم رنگ شدن نقش آن در ازدواج ها دانست .البته زنان هم راهکارهای خاص خودشان را دارندو میتوانند با اضافه کردن شروط ضمن عقد و ...جبران نمایند  و حتما که با ازدواج کردن نباید به استقلال مالی برسند!

حامد فاتح ; ٢:۳٠ ‎ق.ظ ; جمعه ٢۸ فروردین ،۱۳۸۸

۴۸ کیلو شمش طلا مهریه عروس ۴۸ کیلویى


«۴۸ کیلو شمش طلا مهریه عروس ۴۸ کیلویى!»
 مرد چند بار این جمله را تکرار کرد و سرش را به علامت تأسف تکان داد. «مى بینید به خاطر ندانم کارى هاى پسر جوانم چه طورى گرفتار شده ایم.»
حدود شش ماه قبل همسرش به طور پنهانى او را در جریان دلباختگى پسر ۲۱ ساله شان قرار داد. احمد آقا وقتى شنید پسرش «رضا» عاشق دختر دانشجویى شده و براى رسیدن به خواسته اش، هر شب ملتمسانه از مادرش مى خواهد تا هرچه زودتر قرار خواستگارى بگذارد شوکه شد. چراکه او با خود مى گفت: «رضا هنوز بچه است و به قولى دهانش بوى شیر مى دهد.»
اما همسرش مى گفت: «رضا» به خاطر عشق و علاقه به «فرحناز» آرام و قرار ندارد و

حامد فاتح ; ٢:٢۱ ‎ق.ظ ; جمعه ٢۸ فروردین ،۱۳۸۸

اگر دامادهای محترم به مهریه های افسانه ای و غیرعقلایی هرگز تن ندهند آیا مهریه ها

مهریه ۱۰۰۰ سکه اى حق السکوتى براى تازه داماد

وقتى مرد جوان قبول کرد که ۱۰۰۰ سکه مهریه زنش باشد فکر نمى کرد این مهریه ممکن است مانند حق السکوت تا انتهاى زندگى مشترکش ابزار سوءاستفاده قرار بگیرد ! صبح دیروز جوانى ۲۸ ساله با مراجعه به دادگاه عنوان کرد که از زندگى با همسر و خانواده اش خسته شده و دیگر نمى تواند با آنها زندگى کند.او رو به قاضى گفت: زمانى که همسرم در دوران نامزدى گفت که خانواده اش قرار است یک هزار سکه مهر او کنند یکه خوردم. اما همسرم گفته بود که «نگران نباش» بخشش مهریه با من است و من فقط به خاطر رسیدن به تو حرف خانواده ام را قبول مى کنم. پس تو هم اگر مرا دوست دارى باید قبول کنى !زن قرار بود پس از مراسم ازدواج به محضر رفته و ۸۰۰ سکه از مهریه اش را ببخشد ولى پس از ازدواج نه تنها این کار را نکرد بلکه از آن به عنوان وسیله اى استفاده کرد که بتواند شوهرش را به انواع مختلف تحت کنترل قرار دهد.این مرد عنوان کرد: «مینا» هر کارى که دلش مى خواهد مى کند. تمام حقوق و پس انداز مرا براى خود و خانواده اش خرج مى کند. شب ها به مهمانى مى رود و روزها براى تفریح به خانه دوستانش ! گاهى وقت ها بدون خبر با دوستانش مسافرت مى رود. حتى گاهى اوقات به بهانه هاى مختلف مرا از خانه بیرون مى کند و با دوستانش در خانه مهمانى مى گیرند.هر بار هم که مى خواهم اعتراض کنم، مهریه یک هزار سکه اى اش را به رخ من مى کشد و مى گوید: «اگر مهریه ام را به اجرا بگذارم به زندان مى روى و من راحت تر به کارهایم خواهم پرداخت.» دیگر خسته شده ام ! دیشب بر سر یک مسأله کوچک چنان مرا عصبانى کرد که مجبور شدم به رویش دست بلند کنم. او هم گفت که صبح مى رود دادگاه و مهریه اش را اجرا مى گذارد. من پیش دستى کردم و مى خواهم او را طلاق بدهم.
منبع: ایران

حامد فاتح ; ٥:٥٧ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٢ فروردین ،۱۳۸۸

نحوه محاسبه ارزش به روز مهریه

نحوه محاسبه ارزش به روز مهریه

مهریه: مقدار مال یا وجهی است که به هنگام عقد ازدواج یا پس از آن شوهر در عوض تمتع به زن می دهد و باید مقدار آن معلوم باشد.بان معنی مهر در عربی بر وزن شهر مستعمل است.(اقرب الموارد) «نقل از فرهنگ معین»

طبق ماده 1082 قانون مدنی:

به مجرد عقد ، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد درآن بنماید .

تبصره - چنانچه مهریه وجه رایج باشد متناسب با تغییر شاخص قیمت سالانه زمان تأدیه نسبت به سال اجرای عقد که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می گردد محاسبه و پرداخت خواهد شد مگر اینکه زوجین در حین اجرای عقد به نحو دیگری تراضی کرده باشند.

آئین نامه اجرائی این قانون حداکثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ تصویب توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با همکاری وزارت دادگستری و وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید . ( این تبصره در تاریخ 29/4/1376 الحاق شده است )

آیین نامه اجرایی قانون الحاق یک تبصره به ماده 1082 قانون مدنی

ماده 1- چنانچه مهریه وجه رایج باشد مرجع صالح بنابه درخواست هر یک از زوجین میزان اّن را با توجه به تغییر شاخص قیمت سال زمان تادیه نسبت به سال وقوع عقد محاسبه و تعیین می نماید0

تبصره : در صورتی که زوجین در حین اجرای عقد در خصوص محاسبه و پرداخت مهریه وجه رایج به نحو دیگری تراضی کرده باشند مطابق تراضی ایشان عمل خواهد شد.

ماده 2 - نحوه محاسبه مهریه وجه رایج بدین صورت است :

متوسط شاخص بها در سال قبل ، تقسیم بر متوط شاخص بها در سال وقوع عقد، ضربدر مهریه مندرج در عقدنامه .

ماده 3 - در مواردی که مهریه زوجه باید از ترکه زوج متوفی پرداخت شود تاریخ فوت مبنای محاسبه مهریه خواهد بود .

ماده 4 - بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف به انجام موارد زیر می باشد:

الف : شاخصهای بهای سالهای قبل از اجرای این قانون را تهیه و در اختیار قضاییه قرار دهد0

ب : شاخص بهای مربوط به هر سال را به طور سالیانه حداکثر تا پایان خرداد ماه تهیه و به قوه قضائیه اعلام نماید0

ماده 5 - دادگاهها و ادارات ثبت اسناد و املاک موظفند درمحاسبه میزان مهریه وجه رایج مطابق ماده (2) و در تعیین تغییرشاخص قیمت مهریه براساس شاخصهای مقرر در ماده (4) این اّئین نامه اقدام نمایند0

ماده 6 - در صورتی که زوجه برای وصول مهریه به دادگاه صالح دادخواست تقدیم نماید هزینه دادرسی به میزان بهای خواسته بر اساس مهرالمسمی با زوجه است و در صورت صدور حکم به نفع وی ، زوج علاوه بر پرداخت مهریه طبق ضوابط این اّئین نامه مسئول پرداخت هزینه دادرسی به مقدار مهرالمسمی و ابطال تمبر به میزان مابه التفاوت خواهد بود0

ماده 7 - در صورتی که زوج تقاضای صدور اجازه طلاق نماید دادگاه مکلف به تعیین تکلیف مهریه براساس این اّئین نامه و بر طبق ضوابط و مقررات جاری خواهد بود0

 


با توجه به موارد بالا:

روش محاسبه به نرخ رو:

ابتدا عدد شاخص سال مورد محاسبه را تقسیم بر عدد شاخص سال ازدواج می کنیم سپس حاصل این تقسیم را در میزان و مقدار مهریه مندرج در سند ادواج ضرب می نماییم. آنگاه میزان مهریه به نرخ روز به دست می آید.

مثال :چنانچه مهره زنی در سال 79 مبلغ 000/000/50 رال باشد و در سال 1383 مهریه خود رامطالبه نماید ابتدا باید عدد شاخص کل بهای کالا در سال 83 را طبق جدول بانک مرکزی، 46/274 بوده را تقسیم بر شاخص کل بهای کالا در سال 79 که بر اساس جدول مذکور 71/159 است ، کرد و حاصل به دست آمده را ضرب در مهریه منرج در سند ازدواج وی (000/000/50 ریال) نموده تا میزان مهریه زوجه در سال 83 (سال مطالبه مهریه) طبق شاخص جدول پایین به دست آید.

ریال 485/924/85=000/000/50×71/185 تقسیم بر  46/274

 نمایش جدول شاخص مهریه  از سال 1315 تا سال 1383 در ادامه مطلب

(نقل لز سایت hoghugh85.blagfa.com

حامد فاتح ; ٥:٠۳ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٢ فروردین ،۱۳۸۸

سیر در عالم تجرد

انسان موجودی است حسابگر و در هر امری حساب سود و زیان خویش را می کند و ما هم الان می خواهیم یه حساب و کتاب کوچولویی با هم دیگه داشته باشیم هستین بسم ا...
چند نمون از تعهدات مرد
۱. مهریه اگر نتوانستی پرداخت کنی (ماده دو قانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی) یعنی جلب و دستبند و زندان !!! به همین سادگی و بر باد دادن حیثیت و آبرو و شرف و ......
۲. نفقه : اگر زنی به دادگاه مراجعه نمود و از شوهر به جرم ترک انفاق شکایت کیفری نمود و مثلاْ فرمودند شوهرم به من غذا (که یکی از مصادیق نفقه هست) نداده قاضی از شوهر رسید و فاکتورخواهد خواست و یا هر دلیل دیگری که خلاف ادعادی حاج خانم را ثابت نماید و الاد ا ن
۳.زن میتواند با استناد به حق حبس بی آنکه تمکین کند و از آک بودن در بیاید هم مهریه خود را تا ریال آخر بگیرد و هم تا استهلاک کامل مهریه مرد باید نفقه زن را نیز بدهد !!!!! جل الخالق
یه نمونه : پرونده ای در دااگاه مطرح شده که مطالبه مهریه با استناد به حق حبس هست مهریه ۱۳۰۰ سکه هست مرد معسر و مفلس و بلکه مفلوک است لذا دادگاه به نیم سکه در ماه حکم کرده یعنی ۲۶۰۰ ماه !!! و گفته شوی عزیز شما در مدت ۲۶۰۰ ماه هم باید مهر زن را پرداخت کنی و هم نفقه ایشان را و ایشان هم تا استهلاک کامل مهریه می تواند تمکین نکند بعد از اینکه تمام مهر را پرداختید (که ماهییت اصلی آن هدیه است از سوی مرد به همسر مهربانش) زن باید تمکین کند و اگر بعد از ۲۲۰ سال تمکین نکرد شما دادخواست تمکین می دهید و ما هم خواهیم گفت امکان الزام زن به تمکین وجود ندارد و این بر خلاف عفت عمومی است که ما بگوییم مامور دست و پای زن را بگیرد تا شما با او نزدیکی کنید !!!!!
تنها تکلیف زن: تمکین که فاقد ضمانت اجرایی است البته تکالیف دیگری هم در قانون برای زن وجود دارد مانند حسن معاشرت و معاضدت در تربیت اولاد و سکونت در منزلی که شوهر تعیین می کند) که به طریق اولی فاقد ضمانت اجرایی خواهد بود !!!!
پس تنها  فایده ای که ازدواج برای زوج(مرد!) در کنار خطرات بلقوه و بلفعل!! آن دارد التذاذ جنسی است که آن هم به مرحمت زن بستگی داشته و ضمانت اجرایی ندارد و بیشتر بحث اخلاقی است تا حقوقی !!!
شما خودتان قضاوت بفرمایید ولی خواهشاْ انصاف رو فراموش نکنید.
البته اگر بنده بعد از سی سال و اندی زندگی به گناه آلوده شدم و زنی را هم با خود به ورطه فساد و تباهی رهنمون شدم !!! و دختری هم ترشیده شد باز خواهشاْ انصاف فراموش نشود-- خوب دوستان عزیزنتجه اینکه سیر در عالم تجرد تنها راه است اگر نیست بفرمایید راه حل مشکل چیست ویا اینقدر سازمان جوانان و ارگانهای دولتی امار ندهند هوار نکشند که امار ازدواج کم است و کشور با بحران جوانان مجرد دم بخت حدود٣میلیون نفر روبروست (که بیش از همه زنان از این مسئله متضرر میشوند چون زمان مادر شدنشان تا حدود ۴٠ سالگی است )جدای از بحث مشکلات مسکن و کار و هزینه عروسی ...که مشکلاتی هستند با بار مالی سنگین واقعی وحل کردنشان بسیار سخت -اما این قوانین دست و÷ا گیر را که میشود کمی تقلیل داد ونه نیاز به ردیف بودجه داردو نه  هزینه ای و حداقل نیمی از نگرانیها و ترس از اینده ازدواج رفع خواهد شد

حامد فاتح ; ۱:٥٦ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢٠ فروردین ،۱۳۸۸

امکانی وجود دارد که از حق این مرد دفاع کنیم؟

دوستان سلام به مورد اتفاق افتاده ÷ایین نظری بیندازید و ببینید امکانی وجود دارد که از حق این مرد دفاع کنیم اگر شما جای او بودید چه میکردید ایا قانون که برای ریزترین و جزییترین مسائل زنان همه نوع ÷یش بینی لازم را کرده برای استیفای حق مردان چه کرده بخوانید و قضاوت کنید ضمنا اگر راهنمایی برای این جوان معصوم و فریب خورده در ازدواج دارید در قسمت نظرات بفرمایید.:  نویسنده : علی
سه شنبه 30 بهمن ماه سال 1386 ساعت 22:25
من نمی دانم شماها چرا همیشه به مردان به چشم مو جوداتی پست و بی رحم و گنا هکار و ... نگاه میکنید ام زنان همیشه موجوداتی نجیب وپاک و مظلوم و بی گناه و...تصور می شود من قصه خودم را برای شما تعر یف می کنم قضا وت با افراد بی غرض خانم بنده ۶ماه پیش ازاین با یک پسر دیگری رابطه بر قرار کرده و وقتی بنده متو جه شدم و اعتراض کردم قهر کرده و به خانه پدرش رفته و میگوید که طلاقش راه همراه با مهریه اش و نفقه با هم میخواهد منهم امکان پرداخت مهریه او را ندارمناراحت (۵۰۰سکه) او هم در مقابل در خواست تمکین من ادعاهای دزوغی مثل بدرفتاری جنسی را در همه جا مطرح میکند و از گفتن حقیقت امتناع میکند حالا خودتان قضاوت کنید که تقصیر من چیست که نه می تونم به زندگیم سروسامان بدهم و نه توانایی طلاق دادن او را دارم در حالی که در خانه باباش و در حل ارتباط با ان پسر می باشد سوالافسوس

 

حامد فاتح ; ۱:۱٧ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٩ فروردین ،۱۳۸۸

قانون مهریه یک نقص بزرگ داره

اصلاً موضوع ساده‌ای نیست ،
- توی اون لحظه روانی خاص هیچ کس یه اپسیلون هم احتمال نمیده که مجبور باشه مهریه رو بده!
- تقریـباً همه به احترام بزرگترها و کسانی که لطف می‌کنن ما رو به هم میرسونن نظری نمیدن!

نتیجه هم
این میشه که آخرش اگه کارخرابی پیش بیاد میگن می‌خواستی امضا نکنی! بعد مرد هم اول دیوونه میشه و بعد روانه زندان. و بعدها هم کسی میشه که بزرگترها رو دیگه به فلانش هم حساب نمی‌کنه! ولی خوب چه فایده ، چندسال دیگه کار کنه و در چه راهی قدم بذاره که این ضررهای مالی جبران بشن ؟ اعتبار از دست‌رفته اجتماعیش چی میشه ؟ البته خیلی‌ها مثل من ممکنه شانس یه رابطه بی‌نظیر رو به دست بیارن که معیارش فقط روابط انسانیه. اما بقیه باید تا مدت‌ها با افکارشون بجنگن. با افکاری که بهشون میگه :

خاک بر سرت با این زن‌گرفتنت!

قانون مهریه یک نقص بزرگ داره و اون هم اینه که ابزار دستِ عده‌ای قرار می‌گیره که هنوز زندگی مشترک رو شروع نکرده اون رو مطالبه می‌کنن. به نظرم قانون مهریه بایدتغییر کنه  که مثلا اگه مردی فوت کرد 

حامد فاتح ; ۱٠:۳٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٦ فروردین ،۱۳۸۸

مهریه عندالاستطاعه یا عندالمطالبه

با نگاهی کلی بر سابقه رسیدگی به دعوای مهریه و ابزار قرار دادن مهریه به عنوان وسیله‌ای برای مجبور کردن مرد به طلاق و متزلزل کردن خانواده‌ها و به زندان افتادن جمع زیادی از جوانان که چه بسیاری از آنها هنوز زندگی مشترک را شروع

مهریه

 نکرده‌اند، به سادگی می‌توان به دلیل گنجاندن این شرط در سند عقد پی برد. مهریه در گذشته‌های دور به عنوان یک سنت مطرح بوده و شاید در مقابل قوانینی که همگی مردانه بوده‌اند و زن‌ها را برای فعالیت اجتماعی و اشتغال در تنگنا قرار می‌دادند، وسیله‌ای بوده برای دفاع از حقوق زنان. این حق در گذشته به صورتی بوده که مردان در ابتدای زندگی آن را از روی میل پرداخت می‌کردند. برای گرفتن و دادن آن روش‌های عینی وجود داشته است. اگر بخواهیم مهریه را حقی متقابل (به عنوان یک هدیه خوشایند نه همراه دعوا و درگیری) در مقابل حق همسری مرد در نظر بگیریم، مطمئنا مهریه‌های امروزی هرگز چنین هدفی را دنبال نمی‌کند. مهریه‌های سنگین امروزی در بهترین شکل خود به اسلحه‌ای دفاعی برای زنان درآمده است تا هرگاه از جانب همسر خود احساس خطر کردند به اختیار با آن بتوانند مرد را در تنگنا قرار داده و احیانا طلاق بگیرند(کمتر پیش می‌آید که مهریه‌های سنگین به وسیله جوانان امروزی قابل پرداخت بوده تا تامین مالی را برای زنان در پی داشته باشد). با نگاهی به نظراتی که مربوط به مدافعان حقوق زنان است متوجه می‌شویم که اکثریت قریب به اتفاق این جمعیت با این مفهوم به مهریه توجه دارند. همچنین با بررسی سوابق پرونده‌های مهریه به خوبی به این موضوع پی می‌بریم که کارآیی مهریه از شکل سنتی خودش خارج شده است.

اما شاید مشکل آنجا چهره بنماید که یک مرد بدون دلیل یا با دلایل واهی و از روی هوسرانی قصد طلاق زن خود را داشته باشد

 هنگامی که مهریه زنان ایرانی از مقادیر قابل پرداخت ابتدا با نیت 14 معصوم شروع شد و به 114 سوره قرآن و در این اواخر به سال‌های تولد دختر متمایل شد، نحوه نگرش به مهریه نیز با همین روند تغییر کرد. با وجود شروط متعدد برای زنان که در سند عقد وجود دارد، مشروط کردن مهریه به استطاعت مالی مرد بسیار جالب خواهد بود چرا که اگر یک خانم حاضر به پذیرش این یک شرط نباشد همسر خود را به این فکر فرو می‌برد که چرا شروط متعددی مثل نصف دارایی، وکالت در طلاق، طلاق عسر و حرجی و... را باید بپذیرد. از طرف دیگر کاملا مشخص است که اگر مهریه عندالمطالبه منظور نظر یک خانم باشد و همزمان مقدار آن نیز بالا باشد آن وقت مشخص است که در سر آن خانم ممکن است چه فکری وجود داشته باشد. از طرف دیگر کاملا بدیهی است که شروط ضمن عقد اجباری نیست و مرد و زن در صورت معقولانه بودن مقدار مهریه می‌توانند آن شرط را امضا نکنند.

مهریه

بنابراین، این موضوع از این جهت روشی برای تضییع حقوق خانم‌ها محسوب نمی‌شود اما شاید مشکل آنجا چهره بنماید که یک مرد بدون دلیل یا با دلایل واهی و از روی هوسرانی قصد طلاق زن خود را داشته باشد که شایسته است قانون راهی برای جلوگیری از سوء‌استفاده از این شرایط در نظر بگیرد، چرا که در گذشته حتی مهریه هم نمی‌توانست به خوبی از امنیت روانی و اجتماعی زنان در این شرایط دفاع کند. به هر حال از آنجا که مهریه هیچ‌وقت نقش حمایتی مناسبی برای خانم‌ها نداشته و ملاک خوشبختی هیچ خانواده‌ای نبوده است و از طرف دیگر خود مهریه و زیاد بودن آن عاملی برای متزلزل شدن بنیان خانواده‌هاست و نیز استفاده از مهریه‌ اهرمی برای به کرسی نشاندن حرف بعضی خانم‌ها شده که فشار زیادی را به دستگاه قضایی و دادگاه‌ها وارد می‌کند، امید است که روزی راهکارهایی اساسی برای حل این معضل اجتماعی پیدا شود.

پاکنهاد

* وکیل پایه یک دادگستری(نقل از tebyan net)

حامد فاتح ; ٧:٤٩ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٤ فروردین ،۱۳۸۸

قبل از اینکه حاج اقا خطبه عقد را بخواند

برادر عزیزم جوان عزیزدقت کن قبل از اینکه حاج اقا خطبه عقد را بخواند و سند ازدواج را امضا کنی کمی فکر کن این تامل شایدگرانبهاتزین چیزی است که در مهمترین لحظه زندگی ات در حال انجام دادن ان هستی تو داری سندی را امضا میکنی که بعد از امضا ان متعهد به انجام مفاد ان قرارداد هستی و در صورت عدم انجام ان یکی از بالاترین مجازاتها یعنی زندان ÷یش بینی شده است اول اینکه تو تا اخر عمر متعهد شده ای که تمام خرج و مخارج همسر و فرزندان اینده ات را هر ماه تامین کنی این وظیفه توست چون مردی و مرد یعنی کار بیرون و قانون نفقه را بر عهده مرد گذاشته و ذکر کرده اگربه مدت ۶ ماه نفقه ندهی به هر عنوان زن میتواند تقاضای صدور اجازه طلاق از دادگاه کندو نیز تقاضای نفقه خود و بچه ها (چندی قبل تابستان ١٣٨۶ یکی از دوستان من که به علت مشکلات مالی قرض بالا اورده بود و خانم مهربانش!! هم به دادگاه شکایت و تقاضای نفقه کرده بود قاض دادگاه برای خود خانم ماهی ٧٠ هزارتومان و برای ٢ فرزندش ماهی ۵٠ هزار تومان جما ١٧٠ هزار تومان ماهیانه  حکم کرده بود با احتساب اینکه خانم در منزل اقا سکونت داشته اند و مردک بیچاره هزینه اب برق گاز تلفن را هم تقبل کرده بودا و گرنه این مبلغ افزایش میافت   این تازه نفقه جاری اش بود نفقه معوقه را هم برایش یک میلیون هشتصد هزارتومان نوشته بودند و هرچه دوست بیچاره ام در دادگاه زار زده بود که من ÷رداخته ام نتوانست ثابت کند تازه قرار بود که به جرم ندادن نفقه زندان برود که دل خانم ملکه به رحم امد و با گرفتن تعهد و چک و نیز التماسهای ماد بیچاره دوستم رضایت داد  تازه   خوب تا اینجای کارما مردا حرفی نداریم(خوب جونش سر کی گفته بره زن بگیره وقتی نمیتونه نون بده!! )خوب حالا سوال من اینه اگه این خانم از انجام وظایفش کوتاهی کنه چی قانونگذار به زوج میگه میتونه بره درخواست عدم تمکین بده که چی بشه که زنه به وظایفش عمل کنه اگه عمل نکرد بعدش چی اینجاقانون گذار دیگه کاری به کار زن متخلف نداره دیگه نه از زندان خبری است نه از هیچ نوع مجازات دیگه ای بر خلاف مرد که در صورت انجام ندادن وظایفش به زندان میافتد فقط برای تنبیه زن اولی اجازه ازدواج مجدد ÷یدا می کنی  خوب حالا اینجا تو میان بد وبدتر رها میشی زن دوم هم همین اش وهمین کاسه را دارد  تازه زن اول هم بیکار نمینشیند و برای انتقام هم که شده در صورت خریت تو که ازدواج دوم را انجام دادی مهریه ١٣۶٢ سکه ای اش را ک عند المطالبه!!! است به اجرا میگذارد و اینجاست که گاوت سه قلو زاییده و حلا تو مانده ای با حوضت و زن دوم را هم که با ١٣۶۴ سکه مهر کرده ای برایت شاخ و شانه میکشد که اگر  هوو ی اش را طلاق ندهی مهریه اش را بانضمام نفقه از دست رفته اش!! نفقه جاری و معوقه را به اجرا میگذارد و ÷درت را در میاورد  این بود اینده و دورنمای یک کوتاهی خیل کوچک هنگامیکه تو سند ازدواج را بدون مطالعه بندهای ان امضا میکنی (دوستان عزیز برای اگاهی از قوانین :کتاب  (ازدواج و طلاق نوشته جهانگیر منصور نشر دیدار))را به شما توصیه مکنم موفق باشید تا بعد

حامد فاتح ; ٢:۳۳ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱۳ فروردین ،۱۳۸۸