نکات مهم در مورد تعیین مهریه

در مورد تعیین مهریه باید دقت شود و مرد که میخواهد مهریه تعیین شده را بپذیرد قبل از حضور در مراسم قصد و منطق خود را در مورد پرداخت مهریه مشخص کند .

میخواهد مهریه کم یا زیاد باشد ، میخواهد یکجا یا بصورت اقساط بپردازد و یا نه اصلا قصد دادن ندارد .بنابر این با اراده مشخص و محکم در این راه پا بگذارید .

به این نکته توجه کنید که صحبتهای خانواده دختر مبنی بر اینکه قصد دادن و گرفتن نیست هیچ وجهه قانونی ندارد و در صورت ثبت ارزش قانونی پیدا میکند .

در صورت تصمیم و توافق در مورد مهریه میتوان در برگه توافقنامه ثبت کرد و نوشت بر سر مهریه به میزان فلان اندازه توافق شد که بصورت عندالمطالبه یا بصورت عند الاستطاعه و یا بصورت اقساط و یا هر چیز دیگری که توافق شد پرداخت شود .

بدیهیست اگر توافق بر سر شرایط خاصی صورت گرفت حتماً باید آن شرایط در سند عقد منعکس شود وگرنه اعتبار سند از توافقات قبل از عقد بیشتر میباشد .

در صورتی که خانواده دخترمهریه بالا را پیشنهاد میکنند(مثلا به تعداد سال تولد خانم و ...) و عنوان میشود کی داده کی گرفته فقط لازم است در توافقنامه و سند عقد عنوان شود مهریه عند الاستطاعه یعنی در صورت تمکن و دارایی مرد قابل در یافت می باشد و بخاطر نداشتن پول مرد درگیر زندان و درگیریهای زیاد دیگر نشود و بر سر حق حبس زن دچار گرفتاری و مصیبت نشود(در مورد حق حبس بیشتر تحقیق کنید )و اگر باز هم خانواده عروس قانع نشده و از ان عدد و رقم نجومی پایین نیامدند شما پیشنهاد پرداخت قسطی ان را در سند ازدواج ذکر کنید مثلا در سند ازدواج بنویسید قبول کردم مهریه 1370 سکه با پرداخت اقساط ماهیانه ربع سکه یا نیم سکه ویا هر چه که استطاعتتان میرسد بنویسید که در این صورت خانواده عروس اگر واقعا قصد خوشبختی دخترشان را خواهند یا قصد پول را به هردو میرسند و شما هم بی انکه به دادگاه فرستاده شوید همین لحظه اول (پیش از عقد) حساب کار را تا اخر در نظر گرفته اید و شما هم چندان متضرر نمیشوید اگر باز هم راضی نشدند میتوانید ان فضای ملتهب احساسی و عاشقانه را رها کنید تا بعدا بتوانید بهتر تصمیم گیری کنید و خود را مصداق این ضرب المثل قرار ندهید که ادم عاشق چشمانش کور است! .مورد دیگر این است که توافقاتی در مورد مراسم و خرجهایی که بعهده داماد است باید ثبت شود چون همین موارد میتواند باعث ایجاد مشکلات فراوان و درگیری شود وقتی توافق شود زمان عقد و یا عروسی چه زمانیست و مرد ملزم است چه خرجهایی را بر عهده بگیرد امکان بروز مشکلات بعدی کمتر میشود .که این توافقنامه باید به امضای پسر و دختر و اعضای حاضر از خانواده های آنها برسد .

درمورد آشنایی قبل از عقد و زندگی مشترک پیشنهاد میکنم سه تا شش ماه بدون عقد بوسیله راهکارهای شرعی مختلف رفت و آمد و آشنایی لازم صورت پذیرد .

درمورد امضای سیاهه جهیزیه زن باید دقت شود این جهیزیه تا آخر عمر زن بعنوان امانت در نزد مرد نگهداری میشود و در صورتی که در خانه مشترک برای آن اتفاقی بیفتد مرد ملزم به تهیه و پرداخت آن به زن میباشد بنابر این جهیزیه زن شاید موقع صلح و صفا کمک حال زندگی مشترک باشد ولی در صورت ایجاد مشکل مرد علاوه برحقوق دیگر زن مجبور به بازگرداندن عین جهیزیه یا پرداخت قیمت آن میباشد  .(قسمتی از متن توسط وبلاگ   انتخاب شده بود ensaf.blagfa

حامد فاتح ; ٧:٥۸ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۳٠ فروردین ،۱۳۸۸